Close

Riik ei ole kunstiteos

17.02.2018 - 29.04.2018

Riik ei ole kunstiteos

Detailid

Aeg: 17.02.2018 - 29.04.2018
Asukoht: Tallinna Kunstihoone (Vabaduse väljak 6, Tallinn)

Piletiinfo

Tallinna Kunstihoone: 6 € / 3 €

Tallinna Linnagalerii: Tasuta

Kunstihoone Galerii: Tasuta

Korraldaja

Goethe Instituut, Tallinna Kunstihoone

Kuraator: Katerina Gregos. Näitus toimub Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustuste raames.

„Riik ei ole kunstiteos“ uurib riigi, rahvuse ja rahvusliku identiteedi keerukust ja problemaatikat ning nende praegust muutlikku olukorda Euroopas natsionalismi ja populismi taaselustumise tingimustes, pakkudes sellele teemale nüansirikkamat käsitlust, mis ulatub kaugemale tavapärasest vastandumise retoorikast. Tuues eri riikidest kokku üle kahekümne eripalgelise kunstniku, sh mitu uut tellimust, kaardistab näitus Mandri-Euroopa muutuvat poliitilist maastikku ja selle piire ning samuti eristava identiteedipoliitika probleemi.

Joonistuste, skulptuuride, fotograafia, tekstipõhiste tööde, filmide ja installatsioonide kaudu uurib „Riik ei ole kunstiteos“ identiteedi, kuuluvuse ja ühismälu mõisteid ning natsionalistliku mõttelaadi ja riigiüleste institutsioonide (näiteks Euroopa Liidu) vahel valitsevat ebamugavat pinget.

„Näitus „Riik ei ole kunstiteos“ tegeleb natsionalismi tõusu hiljutiste nähtudega Euroopas. Kommunismi kokkuvarisemise järel kuulutasid paljud ajaloolased ajaloo lõppu ja rahvusriigi surma. Tagantjärele vaadates näib, et see ei osutunud tõeks. Siiski on olud hoopis teised ning eeldavad uut nägemust rahvusriigist vastavalt praegusele poliitilisele, kultuurilisele ja majanduslikule reaalsusele.“
Kuraator Katerina Gregos

Pealinna keskväljaku ääres asuvas neljas kunstiasutuses, Tallinna Kunstihoones ja selle lisaruumides, Kunstihoone galeriis, Tallinna Linnagaleriis ning lähedalasuvas Vabaduse galeriis toimuv näitus juhatab meid ootamatu nurga alt läbi teemade, mis puututavad migratsiooni, majanduskriisi, mälupraktikaid ning avaliku ja isikliku ruumi hõõrdeseisundeid.

Näitusel osalevad kunstnikud
Ewa Axelrad / Loulou Cherinet / Marta Górnicka / Lise Harlev / Femke Herregraven / Flo Kasearu / Thomas Kilpper / Szabolcs KissPál / Stéphanie Lagarde / Ella Littwitz / Thomas Locher / Cristina Lucas / Damir Muratov / Tanja Muravskaja / Marina Naprushkina / Kristina Norman / Daniela Ortiz / Katarzyna Przezwańska / Jaanus Samma / Ivar Sakk / Larissa Sansour /Jonas Staal / Kristina Solomoukha & Paolo Codeluppi

Katerina Gregosest
Katerina Gregos on Brüsselis elav kuraator, kirjanik ja lektor. Kuraatorina uurib ta kunsti, ühiskonna ja poliitika vahelisi seoseid, keskendudes eeskätt demokraatia, inimõiguste, kapitalismi, kriisi ja muutuvate globaalsete tootmistsüklite teemadele. Ta on praegu 1. Riia Biennaali (2018) peakuraator ning Münchenis ja Samoses tegutseva Schwarzi Fondi kuraator.

Intervjuu kuraator Katerina Gregosiga siit.
Kuraatori esseed (inglise keeles) saab lugeda siit.